خرید داکت اسپلیت

 

داکت اسپیلیت چیست ؟

داکت اسپلیت نام انگلیسی Duct split اصطلاحی است که برای توصیف جداسازی کانال ها استفاده می شود. این نوع سیستم تهویه مطبوع می تواند دمای هوای محیط را تا دمای مطلوب تنظیم شده توسط ترموستات در زمستان و تابستان افزایش دهد.

از این رو داکت اسپلیت به عنوان یکی از محبوب ترین سیستم های گرمایشی و سرمایشی منازل، آپارتمان ها و ادارات شناخته می شود.

داکت اسپلیت در اصل شبیه اسپلیت (کولر گازی) است با این تفاوت که در کولرگازی یونیت داخلی روی سطح دیوار یا سقف نصب می شود اما یونیت داخلی (یا کولر گازی) داکت اسپلیت در سقف توکار و پایین (یا تا حدی از سقف نصب می شود، مانند راهروها یا ورودی اتاق ها) و سپس با کانال کشی به قسمت های مختلف اتاق ها یا واحدهای ساختمانی متصل می شوند و پخش تازه پس از فیلتر شدن و دمای هوا می رود.

داکت اسپلیت یکی از رایج ترین سیستم های تهویه مطبوع در جهان است. این سیستم از یک یونیت داخلی (کولر) و یک واحد خارجی (کندانسور) مانند اسپیلیت دیواری تشکیل شده است. اسپیلیت ها که توسط لوله های مسی متصل می شوند.

اسپیلیت ها از هوای برگشتی برای افزایش کارایی دستگاه و کاهش مصرف سوخت و همچنین هوای تازه برای نیازهای فوری هر واحد مسکونی استفاده می کنند. در زمان ها و فصول سال فرقی نمی کند. یکی دیگر از مزایای این سیستم تهویه مطبوع، تامین اکسیژن کافی برای سلامت انسان چه در تابستان و چه در زمستان است.

داکت اسپلیت چگونه کار می کند؟

داکت اسپلیت ها از دو واحد خارجی (به نام کندانسور یا کمپرسور) و واحد داخلی (تهویه) تشکیل شده اند. این دو واحد با هم سیکل تبرید تراکمی را تشکیل می دهند. رابطه بین این دو واحد لوله های مسی است.

طبق اصول سیکل تبرید، مبرد ابتدا وارد کمپرسور شده و پس از افزایش فشار و دمای آن، وارد کندانسور شده و گرمای خود را از طریق کندانسور به محیط خارج می کند. (لازم به ذکر است که این دو عمل در یونیت خارجی دستگاه که در پشت بام یا تراس ساختمان قرار می گیرد انجام می شود.)

سپس مایع مبرد که در حین کار کندانسور از گاز فشرده به مایع فشار قوی تبدیل شده است وارد شیر انبساط یا لوله مویین دستگاه می شود و فشار آن بسیار کاهش می یابد. این مبرد اکنون وارد اواپراتور یا واحد داخلی می شود و با خارج کردن گرما از هوا باعث خنک شدن می شود.

مبرد که اکنون پس از گرفتن گرمای محیط تبخیر شده و به گاز تبدیل شده است، برای تکرار این چرخه به کمپرسور باز می گردد.

به بیان ساده، یونیت داخلی گرمای هوای داخلی را می گیرد و این گرما توسط واحد خارجی به محیط بیرون منتقل می شود.

داکت اسپیلیت

بخش های تشکیل دهنده داکت اسپلیت :

مجرای اسپلیت از چهار جزء اصلی تشکیل شده است که چرخه تبرید فشرده سازی بخار را تشکیل می دهند و عبارتند از:

کمپرسور

وظیفه کمپرسور متراکم کردن یا افزایش فشار و دمای مبرد است که برای این کار از انرژی الکتریکی استفاده می کند. پس از عبور از کمپرسور، مبرد با فشار و دمای بالا وارد کندانسور می شود.

کندانسور

کندانسور در واقع نوعی مبدل حرارتی است که به عنوان خنک کننده هوا در سیستم های تهویه مطبوع استفاده می شود. عملکرد کندانسور در حالت خنک کننده داکت اسپلیت اتلاف حرارت است. به این معنا که گرمای مبرد را به محیط می دهد و باعث کاهش دمای مبرد و تبدیل آن از گاز به مایع می شود.

لوله مویین یا شیر انبساط

عملکرد لوله مویین افت فشار مبرد است. پس از خروج از کندانسور، مبرد وارد لوله مویین شده و فشار مبرد در اینجا کاهش می یابد و سپس در حالت مایع (با دمای بسیار پایین) به اواپراتور منتقل می شود.

اواپراتور

اواپراتور که بعد از لوله مویین نصب می شود، گرمای محیط مطبوع را دریافت کرده و به مبرد منتقل می کند. در این حالت مبرد از فاز مایع به گاز تبدیل شده و به کمپرسور باز می گردد. همچنین هوای خنک در این مرحله به محیط دارای تهویه مطبوع دمیده می شود

توجه داشته باشید که کمپرسور و کندانسور در یونیت خارجی و لوله مویرگی و اواپراتور در واحد داکت اسپلیت داخلی قرار دارند. همچنین علاوه بر اجزای اصلی ذکر شده، قطعه دیگری به نام شیر چهار راهه یا معکوس وجود دارد که فقط در داخل داکت اسپلیت دو منظوره نصب می شود. وظیفه این شیر تغییر جهت چرخش مبرد در سیستم تهویه مطبوع یا به عبارتی تغییر عملکرد داکت اسپلیت از خنک کننده به گرمایش یا برعکس است.

8 مورد از مزایای داکت اسپلیت :

۱ . قیمت اولیه پایین :

اولین و مهمترین دلیل فروش و استفاده از این سیستم، هزینه اولیه پایین آن (حدود 30 درصد) نسبت به سایر سیستم ها مانند مینی چیلر و فن کویل می باشد. البته باید به هزینه راه اندازی داکت اسپلیت نیز توجه کرد که از سیستم هایی مانند چیلر و فن کویل بیشتر است و اگر روی هر شاخه از کانال های آن از دمپر نیز استفاده شود هزینه آن بسیار بالاتر خواهد بود.

۲ . تامین هوای تازه :

در این سیستم هوای تازه مورد نیاز ساختمان با اکسیژن کافی در زمستان و تابستان از بیرون (از طریق کانال) تامین می شود.

۳ . استفاده از تکنولوژی دور متغیر یا اینورتر :

دو نوع داکت اسپیلیت وجود دارد: اینورتر (موتور الکتریکی با سرعت متغیر که کمپرسور را می چرخاند) و نوع معمولی (موتور الکتریکی با سرعت ثابت کار می کند). نوع اینورتر همیشه کانال اسپلیتر را با حداکثر توان کار می کند. این کار را نمی کند و تنها تهویه مطبوع مورد نیاز را طبق درخواست و با افزایش و کاهش سرعت موتور محرک کمپرسور فراهم می کند.
از آنجایی که در این دستگاه عموما از کمپرسور اسکرول استفاده می شود، نوع اسکرول آن نسبت به سایر کمپرسورها ارزانتر است و به دلیل داشتن کمترین قطعات متحرک، طول عمر بیشتر و صدا و لرزش کمتری نسبت به سایر کمپرسورها دارد. . این در حالی است که در سیستم های دیگر مانند مینی چیلر و فن کویل از فناوری کمپرسور و اینورتر نیز استفاده می شود.

۴ . فیلتر نمودن هوا :

داکت اسپلیت قابلیت فیلتر نمودن هوای ورودی به محیط را با استفاده از فیلترهای قابل شستشو دارد.

۵ . مجزا شدن هزینه شارژ هر واحد از کل ساختمان :

در این سیستم برخلاف سیستم های مرکزی مانند چیلر، هزینه انرژی مصرفی برای سرمایش و گرمایش هر واحد در آپارتمان جدا از قیمت کل قبض آپارتمان است و هر واحد می تواند مصرف خود را کنترل کند. این نیز یکی از مهمترین مزیت های این سیستم است و در سیستم مینی چیلر با فن های کویل نیز به همین ترتیب می توان برای هر واحد یک مینی چیلر (به جای چیلر مرکزی برای تمامی واحدها) تا انرژی . هزینه مصرف انرژی هر واحد باید جداگانه محاسبه شود.

۶ . استفاده از آن به جای چند اسپلیت :

استفاده از دستگاه داکت اسپلیت  به جای چند اسپلیت (کولر) و در نتیجه کاهش هزینه های بهره برداری، نگهداری و سرویس و بدون نیاز به تکنسین سرویس.

۷ . کاهش رطوبت هوا :

در این سیستم نیز مانند سایر سیستم هایی که بر روی مدار خنک کننده کار می کنند (مانند مینی چیلر و فن کویل یا اسپلیت)، در تابستان به دلیل تقطیر بخار آب، میزان رطوبت هوا توسط کویل سرمایشی ، کاهش می یابد.

۸ . گرمایش مطبوع و قدرتمند داکت اسپلیت :

داکت اسپلیت مانند اسپلیت می تواند در چرخه گرمایش کار کند و با مصرف برق می تواند گرمایش مورد نیاز را مانند سیکل سرمایش تامین کند.

اما در کشور ما که استفاده از گاز به جای برق برای گرمایش مقرون به صرفه تر است، در مناطق سرد و نیمه سرد کشور برای گرمایش از کویل آب گرمی که در واحد داخلی دستگاه تعبیه شده و ارسال می شود به آب گرم پکیج گاز یا دیگ موتور. متصل است، استفاده می شود.

به این ترتیب با خنک شدن هوا در فصل پاییز و زمستان مسیر آبگرم ورودی به یونیت داخلی دستگاه اسپلیت داکت باز شده و آبگرم وارد کویل خود می شود و با چرخش فن دستگاه هوای گرم وارد دستگاه می شود. اتاق ها و سالن ها یکی از مزایای استفاده از اسپا کویل و فن این است که دمای داخل دستگاه با شروع به کار دستگاه بسیار سریع افزایش می یابد. (در نقطه مقابل سیستم گرمایش مانند رادیاتور).

 

داکت اسپلیت

نحوه عملکرد داکت اسپلیت :

داکت اسپلیت نیز از چرخه تبرید تراکم. مایع مبرد حاصل از تراکم در واحد خارجی از طریق خط لوله مسی به واحد داخلی رفته و پس از عبور از شیر انبساط وارد کویل خنک کننده DX می شود. از طرفی جریان هوای تازه وارد شده به یونیت داخلی پس از فیلتر شدن از سیم پیچ عبور می کند و پس از کاهش دما از طریق مسیر کانالی در اتاق ها یا فضاهای دیگر پخش می شود.

با وجود این، دو روش تعریف شده برای تامین هوای گرم مورد نیاز کانال اسپلیت وجود دارد:

  1. استفاده از کویل آب گرم:با تهیه کویل گرمایش در پشت یونیت داخلی و عبور آب گرم دیگ از داخل آن، می توان جریان هوای گرم لازم برای گرمایش ساختمان را تامین کرد. و این در شرایطی است که فقط فن های یونیت داخلی روشن هستند و یونیت خارجی از جمله فن های کمپرسور و کندانسور کاملاً خاموش است.
  2. برعکس کردن چرخه تبرید:این کار را می توان با معکوس کردن جهت جریان مبرد در چرخه کاری داکت اسپلیت انجام داد. یک پمپ حرارتی (روش گرمایش مشابه در کولر گازی) به جای عبور از کندانسور، جریان بخار داغ خارج شده از کمپرسور وارد اواپراتور (کویل DX واحد داخلی) می شود تا دمای هوای عبوری از روی کویل افزایش یابد.

آیا برق مصرفی داکت اسپلیت صرفه افتصادی دارد؟

مصرف برق داکت اسپلیت در حالت خنک کننده تقریباً مشابه یک تهویه مطبوع معمولی است. همچنین از نظر اقتصادی خرید داکت اسپلیت مقرون به صرفه تر از تقسیم معمولی است.

زیرا همانطور که قبلا ذکر شد ممکن است برای تهویه محیط های بزرگ به چندین اسپلیت رایج نیاز باشد اما وجود تنها یک داکت اسپلیت برای تهویه کل محیط کافی است. بنابراین مصرف برق کاهش یافته است که نتیجه آن کاهش هزینه های انرژی است.

این کار هم در فصل تابستان به دلیل عدم مصرف آب توسط کولر آبی و هم در زمستان به دلیل نبود گرمایش و بخاری برقی در مورد کانال های اسپلیت مشهود است.

 

زمان خرید داکت اسپلیت باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1 . ظرفیت دستگاه

ظرفیت به میزان سرمایش یا گرمایشی که دستگاه می تواند تولید کند اشاره دارد که بر حسب تن یا Btu/hr اندازه گیری می شود. ظرفیت دستگاه را باید با توجه به اندازه محیط مطبوع انتخاب کنیم. به عنوان مثال برای یک محیط 100 متری نیاز به خرید دستگاه داکت اسپلیت با ظرفیت 30000 دستگاه خواهیم داشت.

2 . میزان برق مصرفی دستگاه

باید توجه داشته باشید که آمپر دستگاهی که انتخاب می کنید باید با کنتور برق ساختمان شما مطابقت داشته باشد. برای مثال، اگر کنتور برق شما 15 آمپر است، نمی توانید از دستگاهی استفاده کنید که 18 آمپر مصرف می کند.

3 . ابعاد دستگاه

ابعاد دستگاه باید متناسب با محیطی باشد که دستگاه در آن نصب شده است که قبل از خرید دستگاه باید با مراجعه به کارشناسان محل نصب آن را بررسی کنید.

4 . راندمان دستگاه

هرچقدر راندمان دستگاه بالاتر باشد، دستگاه انرژی کمتری برای تهویه هوا استفاده می‌کند.

5 . نوع عملکرد دستگاه

نوع عملکرد آن، از جمله سرمایش و گرمایش دو منظوره، فقط سرمایش و سرمایش با کویل آب گرم باید بر اساس نیاز شما انتخاب شود.

از دیگر نکات جالب توجه، می توان به نوع گاز استفاده شده توسط دستگاه و CFM یا حجم هوایی که دستگاه می تواند تولید کند اشاره کرد.

6 . برند دستگاه

یکی از مهم ترین سوالاتی که در انتخاب داکت اسپلیت مطرح می شود این است که “چه مارکی بخریم” که با توجه به ویژگی های خاص هر برند و قیمت آن ها باید آن را انتخاب کنید. برای مثال اگر به دنبال داکت اسپلیت کم صدا هستید از برند ال جی استفاده کنید.

 

داکت اسپلیت

فروش تخصصی داکت اسپلیت

گروه مهندسی و بازرگانی پایا توسعه طراحی و تامین مناسب ترین سیستم های برودتی و تهویه مطبوع با توجه به نیاز واقعی مشتری و امکانات مالی کارفرمایان محترم می باشد. آماده ارائه انواع داکت اسپلیت (معمولی و اینورتر) در ظرفیت های مختلف.

برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین دریافت مشخصات فنی کامل و استعلام قیمت با برای اطلاع از جزئیات بیشتر این محصول، قیمت داکت اسپلیت و خرید داکت ارزان می توانید با کارشناسان گروه پایا توسعه با شماره تلفن 02188192933 و 02188192936 تماس حاصل فرمایید.