اسپلیت

اسپلیت (Split) نوعی کولر گازی است که هوای گرم را از خانه گرفته هوای خنک را به داخل می آورد. این تا زمانی اتفاق می افتد که ترموستات به دمای مطلوب برسد. کولر در واقع مانند یخچالی است که محفظه عایق ندارد. مایع مبرد مانند فریون گرما را می گیرد و تبخیر می شود و محیط را خنک می کند. در کولرها، دستگاهی که مبرد را تبخیر می کند مانند یخچال است.

اسپلیت چیست؟

کولر گازی یا همان اسپلیت (split air conditioner) یا به شکل کوتاه شده اسپیلیت نوعی از کولر های گازی است که در واقع جدیدترین و پیشرفته ترین نسل انواع سیستم تهویه مطبوع به شمار می رود. کولر گازی اسپلیت در حال حاضر پرفروش ترین و محبوب ترین نوع کولر گازی، کولر دوتیکه در جهان بشمار می رود و به دلیل ساختار خاص بدنه آن به کولر گازی دو تکه نیز معروف است.

اسپلیت، واژه ای است اختصاری که برای نوعی کولر گازی به کار برده می شود. کولر گازی ها در ابتدا تنها محدود به یک مدل بودند که به آن window air conditioner  گفته می شد.

هم زمان با پیشرفت های صنعت و تکنولوژی، کولرهایی با نام Split air conditioner توسط کمپانی های تولید کننده لوازم خانگی به بازار عرضه شد. این کولرها دارای یک پنل داخلی (Indoor unit ) و خارجی (Outdoor Unit) بوده است و دقیقا به همین دلیل، نام اسپلیت برای آنها انتخاب شده است.

مزایای استفاده از سیستم اسپلیت :

 • کاهش آلودگی هوا زیرا دارای فیلتر ضد آلرژی می باشد.
 • ظرفیت بالا برای گرم و سرد کردن منازل
 • برای هر واحد ساختمانی به طور جداگانه نصب می شود.
 • دارای ترموستات دمایی می باشد تا بتوانید دمای محیط را تا هر مقدار کنترل کنید. این باعث می شود تا هر زمان کسی در محل نبود سیستم کار نکند.
 • این موضوع باعث صرفه جویی در پول و انرژی می شود.
 • خنک کردن تمام فضا در مدت زمان کم و به طور یکنواخت
 • صدای کم آن در منزل ایجاد مشکل نمی کند.

طرز کار اسپیلت :

دو یونیت اسپلیت داخلی و خارجی که با یک لوله به هم وصل شده اند، امکان رفت و برگشت گاز را فراهم می کنند و وجود قطعاتی مانند کمپرسور باعث می شود که هم سرمایش و هم گرمایش از این دستگاه گرفته شود. در واقع، یونیت اسپلیت بیرونی، هوای بیرون را به کندانسور می آورد و این هوا با فعل و انفعالات داخل کندانسور خنک می شود.

کار اسپليت :

اسپلیت تهویه را نیز انجام می دهد، یعنی هوای تازه را به فضای مورد نظر وارد می کند و هوای داخل اتاق را به داخل خود می کشد و از طریق واحد خارجی به محیط بیرون منتقل می کند.

در مورد گرمایش نیز همین اتفاق می افتد، با این تفاوت که نحوه کار کمپرسور تغییر می کند و از سایر قسمت های داخل واحدها که وظیفه گرمایش را بر عهده دارند کمک گرفته می شود.

 

اسپلیت

اسپلیت

نحوه استفاده صحیح از اسپلیت یا کولر گازی :

معمولاً بزرگترین عامل در گرم کردن اتاق ها نور خورشید است. این گرما به سرعت از طریق شیشه و پنجره و به آرامی از دیوارهای خارجی و سقف وارد اتاق می شود. با استفاده از موارد زیر می توان میزان گرمایش تحمیلی را کاهش داد:

 • استفاده از پرده یا کرکره داخلی
 • استفاده از سایه بان
 • استفاده از شیشه های رفلکس
 • عایق کاری سقف و دیوارهای خارجی اطراف محل نصب کولر گازی

معرفی انواع اسپليت :

انواع اسپلیت برای مکان‌ها و محیط‌های مختلف ساخته می‌شوند و هر کدام با توجه به ویژگی‌های خود استفاده می‌شوند.

اسپیلیت دیواری :

این نوع اسپلیت ساختاری ظریف و زیبا دارد و همچنین همه کاره بوده و قابل نصب بر روی دیوار می باشد. اینورترهای این نوع اسپلیت ها به گونه ای ساخته شده اند که حداکثر میزان سرمایش با مصرف کمترین انرژی به دنبال دارد. به همین دلیل برای انواع آپارتمان ها و خانه های شخصی استفاده می شود.

 

اسپیلیت دیواری

اسپیلیت دیواری

داکت اسپليت ( اسپليت کانالی) :

در واقع همان اسپلیت ساده است اما یونیت داخلی آن در داخل سقف یا دیوار کاذب قرار می گیرد و نیاز به سیستم کانال دارد. برای محیط هایی که امکان نصب دستگاه بر روی دیوار وجود ندارد، این نوع اسپلیت مناسب است.

اسپليت کانالی

اسپليت کانالی

اسپیلیت ایستاده :

این نوع اسپلیت نیز مکانیزمی شبیه به اسپلیت ساده دارد با این تفاوت که ظاهر آن مانند یخچال ایستاده است. به دلیل داشتن پنکه و سیستم پرتاب باد قوی تر، برای فضاهای بزرگتر مانند مساجد، فروشگاه ها و تالارها مناسب است.

 

اسپیلیت ایستاده

اسپیلیت ایستاده

اسپیلیت سقفی زمینی :

این اسپليت همان‌طور که از اسمش نیز پیداست، هم به صورت خوابیده به سقف نصب می‌شود و هم به صورت زمینی و چسبیده به دیوار قابلیت نصب دارد.

اسپیلیت سقفی زمینی

اسپیلیت سقفی زمینی

اسپیلیت کاستی :

یونیت داخلی این اسپلیت نیز مانند داکت اسپلیت در سقف کاذب قرار می گیرد با این تفاوت که دارای تهویه و باد چهار طرفه می باشد و با قدرت زیاد خود برای سقف های بلند مناسب است و برای مکان ها استفاده می شود. مانند مجتمع های تجاری و اداری. آنها آن را دریافت می کنند.

 

اسپیلیت کاستی

اسپیلیت سقفی دیواری :

 

این اسپلیت شبیه اسپلیت دیواری است اما به دلیل ساختار شیبدار آن می توان آن را تا بالاترین نقطه دیوار و نزدیک به سقف نصب کرد.

 

اسپیلیت سقفی دیواری

اسپیلیت سقفی دیواری

 

تفاوت اسپیلیت با کولر گازی چیست ؟

اسپلیت از نسل پیشرفته کولر گازی است و علاوه بر تنظیم دمای هوا، قابلیت متعادل نگه داشتن رطوبت محیط را نیز دارد و به دلیل وجود فیلتر، هوا را نیز تصفیه می کند.

ضعف بزرگی که همیشه در کولر گازی به آن اشاره می شود مصرف برق بالای این دستگاه است. این مشکل در اسپیلت‌ها تا حدودی حل شده و مصرف برق آنها را به حد متوسط ​​رسانده است.

مزایای کولر گازی اسپلیت نسبت به کولر آبی :

1 . قابلیت کار در محیط با رطوبت بالا : این نوع سیستم تهویه مطبوع را می توان در مناطق مرطوب استفاده کرد. با این حال، کولرهای آبی در مناطقی که آب و هوای مرطوب و مرطوب دارند، کاملاً بی استفاده و بی اثر خواهند بود.

2 . بدون نیاز به آب : این سیستم ها برخلاف کولرهای آبی برای کار کردن نیازی به آب ندارند و بنابراین از مصرف مقدار قابل توجهی آب اجتناب می کنند.

3 . ایزولاسیون هوای داخلی و خارجی : در این نوع سیستم‌ها، از یک سیال ثانویه، (برای مثال گاز R-134A) برای انتقال حرارت استفاده می‌شود، حال آنکه در کولرهای آبی، مستقیماً از هوا به عنوان سیال منتقل کنندهٔ حرارت استفاده می‌شود.

4 . نحوهٔ سرماسازی : نحوه ایجاد سرما در بسیاری از وسایل خنک کننده مانند کولر، یخچال و کولر آبی مشابه است. در کولر گازی مانند یخچال از تبدیل گاز به مایع با افزایش فشار و در نتیجه تولید سرما که ناشی از تبدیل مایع به گاز است برای رسیدن به هدف مورد نظر (خنک کردن محیط) استفاده می کنند. .

تنها تفاوت را می توان در خنک کننده کندانسور (رادیاتور) مشاهده کرد که در کولر گازی گرمای لازم را از هوای دمیده شده به آن می گیرد در حالی که در یخچال برای داشتن هوای خنک از دمیدن هوا در اواپراتور استفاده می شود.

تفاوت اسپلیت اینورتر با اسپلیت معمولی چیست ؟

کولرهای گازی که دارای سیستم اینورتر هستند قابلیت تنظیم دور و دور کمپرسور را دارند به همین دلیل از روشن و خاموش شدن بدون دلیل دستگاه برای کنترل دمای محیط و در نتیجه برق گرفتگی جلوگیری می شود. مصرف کاهش می یابد. انجام می دهد.

به دلیل کم مصرف بودن کولر های گازی اینورتر دارای گرید انرژی سری A و گولر های گازی معمولی دارای گرید انرژی B می باشند که نشان دهنده ی مصرف انرژی بیشتر می باشد.

برای کاهش مصرف برق بهتر است دمای کولرها را روی 25 درجه تنظیم کنید. این عمل باعث می شود کمپرسور به طور متناوب خاموش شود و برق کمتری مصرف شود.

5 نکته ای که باید هنگام نصب کولر گازی یا اسپیلیت به آن ها توجه داشته باشید:

 1. فاصله بین یونیت بیرونی و یونیت داخلی را حتما اندازه گیری کنید، معمولا جهت بازدهی بهتر این فاصله بین 10 تا 22 متر می باشد، در صورتی که این فاصله از این مقدار کمتر یا بیشتر بود حتما به کارشناسان پایا توسعه اطلاع دهید.
 2. اگر لوله کشی بین کندانسور بیرونی و یونیت داخلی قبلا وجود داشته حتما هنگام خرید اسپلیت جدید اندازه ها را بررسی کنید تاهنگام نصب دچار مشکل نشوید.
 3. حتی المقدور سعی کنید در محلی که سایه است کندانسور را قرار دهید زیرا باعث می شود بازدهی کندانسور بالاتر برود و گرد و غبار کمتری وارد کندانسور شود، از طرفی به دلیل انرژی کمتری که موتور جهت خنک کردن محیط مصرف می کند مصرف برق نیز کاهش پیدا می کند.
 4. در نظر گرفتن محلی برای خروجی قطرات آب از پنل داخلی اسپلیت الزامی می باشد.
 5. جهت جلوگیری از خطرات ناشی از خاموش شدن شعله گاز بوسیله جریان هوای کولر، نصب هر گونه اسپلیت یا کولر گازی در آشپزخانه مجاز نمی باشد.

نصب اسپلیت :

مطمئناً نصب کولر گازی به دانش بسیار بالایی نیاز دارد. لوله کشی کولر در داخل دیوار قرار می گیرد و در صورت وجود کوچکترین ایراد، گچ با رطوبتی که وارد آن می شود زرد می شود.

برای جلوگیری از پخش شدن آن و رطوبت ناشی از نشتی لوله کشی کولر گازی باید حفاری و هزینه زیادی انجام دهید. نصاب کولرگازی باید بتواند با تجربه بالای خود تمامی کارهای ساختمانی مربوط به نصب اسپلیت را انجام دهد. طبق استانداردهای موجود برای استفاده از خدمات نصب کولر گازی اسپلیت می توانید با ما در پایا توسعه تماس بگیرید و از خدمات ما در این زمینه بهره مند شوید.

نصب اسپلیت

نصب اسپلیت

نگهداری اسپليت چه شرایطی دارد :

اسپلیت ها نیاز به نگهداری خاصی ندارند، اما اگر قصد استفاده از آن در فصل زمستان را ندارید، بد نیست یک سری کارها را انجام دهید تا احتمال آسیب دیدن آن در فصول سرد سال کاهش یابد.

در پایان تابستان، زمانی که دیگر قصد استفاده از اسپلیت را ندارید، اسپلیت را تمیز کنید. می توانید این کار را با برداشتن پیچ های پشت یونیت خارجی انجام دهید.

همچنین می توانید از فشار آب برای تمیز کردن این قسمت استفاده کنید. اما اگر تجربه کافی برای انجام این کار ندارید، می توانید از مشاوران مجرب ما در پایا توسعه به صورت آنلاین و تلفنی کمک بگیرید.

پس از این، با کشیدن یک پوشش روی واحد خارجی که قابلیت تنفس دارد، احتمال ورود گرد و غبار و حشرات را به داخل آن کاهش دهید.

تمیز کنندگی و فیلترها

موردی که امکان دارد هر کس را برای خرید کولرگازی از تهویه مطبوع ال جی وسوسه کند، پشتیبانی از حالت تمیز کنندگی خودکار « Auto Cleaning » است؛ این قابلیت که مانع از رشد و تکثیر باکتری ها و کپک های قارچی در مبدل حرارتی می‌شود و بوی نامطبوع پنل درونی را از بین می برد، سلامت را هم به شما و هم به محیط می بخشد و در ضمن عمر دستگاه را بالا می‌برد.

فیلتر پلاسمستر آیونایزر « Plasmaster FILTER » کولر گازی های جدید ال جی را همراهی می کند؛ این فیلتر بیش از ۳ میلیون یون را می‌تواند در هر دقیقه تولید نماید که این یون ها با تمام ویروس و باکتری ها و مهم تر از همه ذرات حساسیت از مقابله می‌کنند و آن ها را از بین خواهند برد.

شایان ذکر است بگوییم قابلیت یونیزه کردن اجسام خانه مانند مبلمان، پرده و لباس ها هم توسط همین فیلتر انجام می‌شود تا از محیط سالم خانه تان لذت ببرید. فیلتر دیگر که ال جی در این کولر گازی روی کمکش حساب کرده، فیلتر 3 ام « 3M Filter » است که حتی ذرات گرد و غبار و آلوده با قطر بیش از 3 میکرون را از بین می‌برد.

برای خرید انواع اسپلیت و اطلاع از قیمت کولر گازی با پایا توسعه با شماره های 02188192933 و 0218192936 و 09125610544 تماس بگیرید.